۱۹:۱۵  -  ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
۱۴

جلوه‌های ویژه عزاداری مردم قم در روز عاشورا

جلوه‌های ویژه عزاداری مردم قم در روز عاشورا

قشرهای مختلف مردم در روز عاشورای حسینی فریادهای رسای لبیک یا حسین(ع) را سر دادند و پیمان بستند در تداوم نهضت سرخ‌رنگ حسینی ثابت‌قدم و استوار بمانند.

 هیات ها و دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی از ساعت‌های اولیه صبح از مساجد، تکایا و حسینیه‌ها به سمت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) به راه افتادند و صحنه‌های پرشوری از عشق و ارادت به خاندان مکرم و نورانی اهل‌بیت را به نمایش گذاشتند.

ایستگاه‌های صلواتی در روز عاشورا نیز مانند روزهای دیگر محرم در مسیر حرکت عزاداران حسینی برپاست و شیفتگان و دل‌سوختگان اهل‌بیت با چای، شیر، شربت، میوه و غذاهای مختلف از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

پرچم زیبا و مقدس جمهوری اسلامی همچون گذشته در پیشاپیش دسته‌های عزاداری خودنمایی نموده و جلوه‌ای خاص از وحدت و همبستگی ملی در حفظ شعائر دینی را نشان می‌دهد.

هیات های اتباع مختلف از کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و هند با آداب و سنن خود جلوه‌ای خاص به عزاداری عاشورای اباعبدالله دادند.

در ادامه بخوانید:  خروج ۷۰۰ هزار خانوار از زیر پوشش کمیته امداد

حضور هیات لرستانی‌های مقیم قم که بر روی پیراهن‌های آنان گِل نوشته‌هایی با مضمون یا اباعبدالله، لبیک یا حسین و لبیک یا زینب نقش بسته بود، یکی دیگر از جلوه‌های ویژه سوگواری عاشورای حسینی در قم بود.

ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی به‌ویژه رزمی‌کاران با لباس متحدالشکل و پیشانی‌بندهای منقش به اسامی مبارک اهل‌بیت در قالب دسته‌های عزاداری در میان سوگواران حسینی حضور یافته و همگام با آنان به سینه‌زنی پرداختند.

به یاد نماز ظهر عاشورای سیدالشهدا در دشت کربلا، دسته‌های عزاداری نیز هنگام اذان ظهر حرکت خود را متوقف نموده و نماز جماعت ظهر و عصر در صحن‌ها، رواق‌ها و خیابان‌های اطراف حرم حضرت معصومه به شکل باشکوه و منسجمی اقامه شد.

آیین مقتل خوانی در حرم حضرت معصومه برگزار  شد و سخنرانان با سوزوگداز خاصی مصیبت‌ها و درد و رنج‌های واردشده به اهل‌بیت پیامبر را توصیف کردند.

عزاداری عاشورای حسینی مختص گروه سنی خاصی نبود و حتی کودکان نیز با پوشیدن لباس‌های سیاه و مالیدن گِل به سروصورت خود در غم شهادت سالار شهیدان سوگوار بودند.

در ادامه بخوانید:  کشتی قم صاحب سهمیه المپیک توکیو شد - |

درمانگاه خیریه سیدالشهدا که با ۵۰ پزشک عمومی، متخصص و فوق متخصص از صبح تاسوعا برای درمان رایگان فعال‌شده بود در روز عاشورا نیز به پذیرش و مداوای بیماران ادامه می‌دهد.

مردم طبق یک سنت حسنه که بیانگر گذشت و ایثار است، با مراجعه به پایگاه مرکز انتقال خون قم اقدام به اهدا و نذر خون برای نیازمندان می‌نمایند.

برگزاری آیین عزاداری در بیوت مراجع تقلید و دفتر رهبر معظم انقلاب که از آغاز محرم در حال انجام است، در روز عاشورا شور و حال مضاعفی پیدا کرد.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب