۱۵:۲۳  -  ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
۱۲

حرم امامزاده موسی مبرقع (ع) به سومین قطب زیارتی قم تبدیل می‌شود

حرم امامزاده موسی مبرقع (ع) به سومین قطب زیارتی قم تبدیل می‌شود

حجت الاسلام مهدی احمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به نقش و جایگاه امامزاده موسی مبرقع (ع) افزود: با تعیین حرم این امامزاده به عنوان سومین قطب زیارتی قم، بودجه‌ای برای توسعه آن در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به تصویب طرح جامع توسعه حرم امام موسی مبرقع (ع) ادامه داد: تملک بسیاری از واحدهای مسکونی و صنفی اطراف حرم این امامزاده بر اساس طرح جامع توسط شهرداری انجام شده است که با تکمیل آن، شاهد توسعه صحن‌ها، شبستان‌ها و همچنین پارکینگ‌های این حرم مطهر خواهیم بود.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم، افزود: در طرح جامع حرم امام زاده موسی مبرقع (ع)، ساخت حوزه علمیه در کنار آن نیز پیش بینی شده است.

وی، با اشاره به جایگاه امامزاده موسی مبرقع (ع) گفت: این امامزاده عظیم الشان فرزند بلافصل امام جواد (ع) و از جمله امامزادگانی است که مورد عنایت ویژه علما و بزرگان بوده است که باید برنامه ریزی لازم برای معرفی آن حضرت در سطح استان و کشور انجام شود.

در ادامه بخوانید:  رسیدگی به ۴۹۷ لایحه شهرداری در یکسال گذشته

احمدی با بیان اینکه در بقعه امامزاده موسی مبرقع (ع) ۴٣ امامزاده مدفون است، اظهار داشت: ۴٢ طایفه در عراق از نسل امام موسی مبرقع (ع) هستند که شامل سادات رضوی، برقعی، تقوی، اخوی، ابن الرضا، شریفی و سایر است.

وی با بیان اینکه حرم امامزاده موسی مبرقع (ع) جز امامزادگانی است که علاوه بر تعداد زیاد زائران داخلی، از کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان و عراق زائران بسیاری دارد گفت: این موضوع باعث شده تا حرم فعلی این امامزاده گنجایش این حجم از زائران را نداشته و توسعه این حرم را الزامی کرده است.

ابواحمد موسی مبرقع (ع)، فرزند امام نهم شیعیان جوادالائمه (ع) و برادر تنی امام هادی (ع) است. ایشان در سن ۴۰ سالگی از مدینه به قم مهاجرت کرد و تا پایان عمر در این شهر ساکن بود. مرقد مطهر آن حضرت در خیابان طالقانی (آذر) قم واقع شده است.

بعد از حرم مطهرحضرت معصومه (س) و مسجدمقدس جمکران، بقعه امامزاده موسی مبرقع (ع) فرزند بلافصل امام جواد (ع) شاخص ترین مکان زیارتی قم است.

در ادامه بخوانید:  تامین مواد اولیه مهم‌ترین مشکل واحدهای تولیدی قم است

برگزاری کنگره بین المللی تکریم امامزاده موسی مبرقع (ع) و تصویب پیگیری ثبت ۲۲ ربیع الثانی به نام امامزاده موسی مبرقع (ع) در تقویم رسمی کشور از جمله اقدام‌های مسئولان فرهنگی قم برای معرفی این امامزاده عظیم الشان است.

ابو احمد موسی مبرقع در سال ۲۱۴ هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد و در بیست و دوم ربیع الثانی سال ۲۹۶ هجری قمری در شهر مقدس قم وفات یافت.

مزار این امامزاده در محله چهل اختران قم واقع است و این مکان از آن هنگام تاکنون مورد احترام مؤمنان می‌باشد. آن حضرت از جمله محدثان بزرگ تاریخ تشیع به شمار می‌آید و از قول ایشان روایت‌های متعددی در کتاب‌های حدیثی وجود دارد.

۴۴۴ امامزاده در ۹۴ بقعه در قم مدفون هستند.

۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/‏

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب