۱۹:۵۷  -  ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
۲۲

مصرف بیش از حد دارچین چه عوارضی به همراه دارد؟

مصرف بیش از حد دارچین چه عوارضی به همراه دارد؟

دارچین دارای مقادیر زیادی کلسیم، فیبر و منگنز است و خواص مفید بسیاری دارد. اما اگر زیاد مصرف شود میتواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. در ادامه این نوشتار به عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه آن میپردازیم.

دو نوع دارچین داریم؛ دارچین «سیلان» که در کشورهای سریلانکا، هند، ماداگاسکار، برزیل و کارائیب کشت می شود و دارچین واقعی است و دارچین «کاسیا» که بیشتر از چین، ویتنام و اندونزی میآید.

مشکلات قلبی

مصرف زیاد دارچین باعث افزایش ضربان قلب میشود و به همین دلیل برای کسانی که مشکلات قلبی دارند خطرناک است. روغن دارچین اگر رقیق نشده باشد میتواند به بالا رفتن ضربان قلب به ویژه در کودکان منجر شود. مصرف محلول ۲ درصد روغن دارچین برای همگان بی خطر است.

افزایش حرارت بدن

مصرف زیاد دارچین همچون فلفل، گل کلم، لابستر، قهوه، زنجبیل، سیر، برنج ، پیاز و کدو میتواند حرارت بدن را به شدت بالا ببرد. در صورت امکان، از خوردن چیزهایی که حرارت بدن را بالا میبرند باید پرهیز کرد. مصرف دارچین میتواند باعث افزایش حرارت بدن شود و موجب واکنشهایی همچون ترک خوردن لب، تاول دهان و دور چشم و جوش زدن شود. خوردن دارچین در زمستان به دلیل سرمای هوا با خطرات کمتری همراه است، اما در تابستان میتواند عوارض شدید داشته باشد. به زنان میانسال توصیه میشود که از مصرف دارچین خودداری کنند.

آلرژی

بعضی به دارچین حساسیت دارند و این ممکن است به یکباره پیش بیاید. عوارض آلرژی همچون آبریزش بینی، چشمان مرطوب، درد معده و جوش صورت و دست است. تنگی نفس هم یکی دیگر از عوارض آلرژیک دارچین است، اما این عوارض چندان شدید نیست.

رقیق سازی خون

دارچین کاسیا خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد و از آن برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده میکنند. به همین دلیل افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنند نباید دارچین بخورند.

برای حاملگی مضر است

دارچین برای زنان حامله خوب نیست. دارچین میتواند باعث درد زایمان زودهنگام و باز شدن دریچه رحم شود. دارچین دوای خوبی برای دل درد و باد معده است، اما اگر این عوارض با حاملگی همراه باشد باید از مصرف دارچین خودداری کرد. مصرف کم چای دارچین بی ضرر است، اما بهتر است خطر نکنید. خوردن قرص دارچین یا استنشاق عطر دارچین هنگام حاملگی اصلاً توصیه نمیشود.

کاهش شدید قند خون

مصرف زیاد دارچین سیلان باعث پایین آمدن قند خون و احساس سرگیجه میشود. مطمئن شوید که بیش از دو سه قطره روغن دارچین را در چای خود نریخته باشید، زیرا بر شما اثر خواهد گذاشت.

بروز مشکلات پوستی

پوست شما بعد از دست زدن به فلفل یا چیلی چه حالتی خواهد داشت؟ آیا پوست شما نخواهد سوخت؟ روغن دارچین خالص هم همین حالت را ایجاد میکند.

تضاد با آنتی بیوتیک

دارچین مانند آنتی بیوتیک عمل میکند. به همین دلیل اگر آنتی بیوتیک مصرف میکنید، خوردن دارچین میتواند تعارض ایجاد کند، زیرا دوز آن دو برابر میشود و به همین دلیل مصرف دارچین توصیه نمیشود.دارچین خواص خوبی دارد اما باید در مصرف آن میانه روی کرد.

در ادامه بخوانید:  کنترل اشتها با کمک محصولات گیاهی

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب