۱۲:۳۵  -  ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
۳۵

روایاتی درباره استقبال کردن از زائر اهل بیت

نصر قم |آیا به ملاقات زائر قبور امامان معصوم(ع) سفارش شده است؟ و آیا عبارت مشهور «من زار زائرنا کمن زارنا» روایتی از اهل بیت(ع) است؟

روایاتی درباره استقبال کردن از زائر اهل بیت

در پاسخ به این پرسش سایت اسلام کوئست آورده است:

با جست‌وجویی که در منابع داشتیم، عین عبارت «من زار زائرنا کمن زارنا» را به عنوان یک روایت و یا بخشی از روایت نیافتیم؛ با این وجود، می‌توان محتوای موجود در این عبارت را از روایات دیگر برداشت کرد:

امام صادق(ع) فرمود: «زمانی‌که شخصی از برادران شما از زیارت ما یا زیارت قبور ما برگشت، به استقبال او بروید، به او سلام کنید و برای آنچه که خدا به او داده، تهنیت بگویید، تا برای شما نیز پاداشی مانند پاداش او باشد و مشمول رحمت خدا شوید».[۱]

در همین زمینه روایات دیگری نیز توصیه می‌کنند که به دیدار حاجیان برویم:

 1. امام سجاد(ع): اى کسانى که توفیق حجّ نصیبتان نشد! هنگامی که حاجیان از سفر بازگشتند، با آغوش و روى باز و چهره خندان از آنان استقبال کنید، دست آنها را بفشارید، و ایشان را گرامی دارید؛ زیرا چنین رفتاری، نوعی وظیفه برای شماست و نتیجه‌اش آن خواهد بود که در پاداش با آنان شریک شوید».[۲]
 2. امام صادق(ع): «کسی که با یک حاجی ملاقات کند و با او دست بدهد، پاداشش مانند کسی است که حجرالاسود را دست زده باشد».[۳]
در ادامه بخوانید:  مولا علی علیه السلام.عمر در میان آرزوها و خواهش ها تلف می شود..عیون الحکم، ص...

از مجموعه این روایات برداشت می‌شود، گرامی ‌داشتن فردی که برای خدا به سفری رفته و برگشته، بدان خواهد انجامید تا بخشی از اجر آن سفر را به آنانی بدهند که توفیق آن سفر را نیافته‌اند. البته بدون آن‌که از اجر مسافران چیزی کاسته شود.

[۱]. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۹۹، ص ۳۰۲، بیروت، مؤسسه الطبع و النشر، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.

[۲]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۴، ص ۲۶۴، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.

[۳]. شیخ صدوق، امالی، ص ۵۸۶، بیروت، اعلمی، چاپ پنجم، ۱۴۰۰ق. ر. ک: «مکان‌های مقدس در قرآن»، ۲۸۴۶۰؛ «صرف هزینه حج و عمره در کارهای خیر»، ۶۲۱۷؛ «ثواب نماز و زیارت امام حسین(ع) در شب نیمه ماه رمضان»، ۶۰۵۵۱؛ «ثواب معانقه»، ۴۳۰۸۸؛ «ثواب عمره برای زیارت امام حسین(ع)»، ۵۴۳۲۲.

 

نظر دهید

 • پیشنهاد شده

 • نصر قم

  اینستاگرام نصر قم
  اخبار قم
 • آخرین مطالب متن

  آخرین مطالب