۲۱:۲۰  -  ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
۳۹

تمام طرح‌های عمرانی و زیست‌محیطی استان قم باید پیوست عمرانی و زیست‌محیطی داشته باشند

نصر قم | استاندار قم با تأکید بر اینکه تمام طرح‌های عمرانی و زیست‌محیطی استان باید پیوست عمرانی و زیست‌محیطی داشته باشند، گفت: همه باید دست‌به‌دست دهیم تا این محیط را که محیط زیستن است را به محیط بِه زیستن تبدیل کنیم.

تمام طرح‌های عمرانی و زیست‌محیطی استان قم باید پیوست عمرانی و زیست‌محیطی داشته باشند

بهرام سرمست عصر امروز در دیدار کارکنان محیط‌زیست استان با استاندار که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با تأکید بر اینکه با یک نوع تعارض، تعارف و پارادوکس در زمینه مسائل محیط زیستی مواجه هستیم، اظهار داشت: در دنیای امروز مهم‌ترین چالش‌هایی که نوع بشر با آن روبه‌رو‌ست چالش‌ها و مشکلات زیست‌محیطی است.

استاندار قم بیان کرد: مسائل زیست‌محیطی مرتبط با رابطه انسان با طبیعت بوده و هیچ تفاوتی بین اقوام و مذاهب مختلف وجود ندارد، زمانی بود که انسان در گشت و گذار بین مسائل طبیعی و ماوراءالطبیعه سرگردان بود و بعدها با تفکر و عقل‌گرایی، طبیعت را به تسخیر خود درآورد اما با استفاده بی‌رحمانه از طبیعت باعث شد که در این عنصر بکر و متعادل در خدمت بشر اختلال به وجود آورد.

وی با اشاره به وجود دو گرایش مختلف در بهره‌برداری و استفاده از طبیعت گفت: عده‌ای به دنبال تسخیر و دخل و تصرف در طبیعت هستند، بعد از به جود آمدن پاره‌ای مشکلات عده‌ای نیز به دنبال احیای دوباره طبیعت رفتند، درواقع طرفداران هر دو گرایش در جامعه ما حی و حاضر هستند.

در ادامه بخوانید:  موازی کاری موجب فرصت سوزی در تاریخ شفاهی قم شده است

سرمست با اشاره به محدود بودن منابع زیست‌محیطی ابراز کرد: سازمان‌های طرفدار محیط‌زیست خواسته‌های به‌جایی دارند و یک نوع آینده‌نگری پشت این حرف‌ها نهفته است، این محیط‌زیست مختص ما نبوده و وظیفه حفظ و نگهداری آن و سپردنش به آیندگان را داریم.

استاندار قم ادامه داد: وقتی به‌صورت بسیار اجتناب‌ناپذیر با نیازهای حیاتی اولیه درگیر هستیم باید در رابطه با مسائل زیست‌محیطی یک اولویت‌بندی داشته باشیم، در شرایط فعلی کشور بین نیازهای اولیه و توجه به آرمان‌ها یک رفت‌وبرگشت وجود دارد، به لحاظ ایده آلیستی معتقدم که محیط‌زیست و همه عناصر آلوده‌شده‌اند بنابراین به‌جای اینکه از منابع موجود به نحو شایسته‌ای استفاده کنیم مشکلات بسیاری به وجود آورده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: چاره‌ای جز این نداریم که برنامه‌های سازمانی را در چارچوب وظایف محول شده به‌درستی انجام دهیم، ما موظفیم ازنظر نظارتی و پیگیری‌ها قوانین نظارتی محیط زیستی را دنبال کنیم تا به یک توسعه نسبتاً پایدار دست‌یابیم.

سرمست با بیان اینکه توسعه اتفاق افتاده در جامعه یک توسعه نامتعادل و نامتوازن است، تصریح کرد: باید نحوه استفاده و کاربرد درست توسعه متوازن را در کشور در دستور کار داشته  و دنبال کنیم.

در ادامه بخوانید:  نقش گسترده صنایع کوچک در توسعه اقتصاد‌‌ / صنایعی که چرخه­ اقتصادی کشور را به حرکت در‌می‌آورد -

استاندار قم مطرح کرد: اولویت را باید برای توسعه انسانی که همگی برای زیست انسان و فراهم کردن محیطی سالم و آرام برای زندگی هست قرار دهیم تا ازنظر زیست بهتر و آسودگی خیال به اهداف انسانی شایسته دست‌یابیم.

وی با تأکید بر اینکه دغدغه‌های تشکل‌های زیست‌محیطی باید در پروژه‌های عمرانی اعمال شود، گفت: باید هم اولویت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت و هم سازمان محیط‌زیست هر دو را در نظر گرفته و بین این ارگان‌ها تعامل ایجاد کرد البته تضمین می‌دهیم که این تلاش را با اولویت زیست‌محیطی دنبال کنیم.

سرمست با تأکید بر تفکیک زباله از مبدأ و جلوگیری از اتلاف منابع عنوان کرد: نباید این‌گونه تصور کنیم که اصلاح الگوی مصرف فقط کار مردم است باید دولت هم در این رابطه ورود کند.

استاندار قم با تأکید بر اینکه تمام طرح‌های عمرانی و زیست‌محیطی استان باید پیوست عمرانی و زیست‌محیطی داشته باشند، خاطرنشان کرد: همه باید دست‌به‌دست دهیم تا این محیط را که محیط زیستن است را به محیط  بِه زیستن تبدیل کنیم.

در ادامه بخوانید:  ۷۰ سیلندر گاز مایع در یک مرکز غیرمجاز منفجر شد - |

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب