۱۴:۱۸  -  ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
۶۲
معاون استاندار قم:

دستگاه قضایی با متخلفان زیست محیطی در قم قاطعانه برخورد کند

نصر قم | معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید با جدیت موضوع تخلف های زیست محیطی در استان را پیگیری کرده و قاطعانه با آنها برخورد نمایند.

دستگاه قضایی با متخلفان زیست محیطی در قم قاطعانه برخورد کند

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست قم، محسن بهشتی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان اظهار داشت: مساله حفظ و حراست از محیط زیست باید به دغدغه جدی همه مردم و مسئولان تبدیل شود، چراکه عدم دغدغه مندی برخی باعث می شود اداره کل حفاظت محیط زیست را برای پذیرش و صدور مجوزهای گوناگون تحت فشار قرار دهند.

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم محیط زیست به شدت آلوده شود و پس از آن به توصیه های سازمان حفاظت محیط زیست عمل کنیم، گفت: مساله محیط زیست هنوز آنگونه که باید و شاید برای ما جدی نشده است، در حالی که آلودگی محیط زیست مرگ خاموشی است که در انتظار همه ما و فرزندان ماست.

معاون امور عمرانی استانداری قم بر ضرورت فرهنگسازی و اطلاع رسانی مناسب در جهت تقویت نظارت اجتماعی برای مقابله و پیشگیری از تخلف های زیست محیطی در جامعه تأکید کرد و گفت: باید با فرهنگسازی و اطلاع رسانی مناسب، نظارت اجتماعی برای مقابله و پیشگیری از تخلف های زیست محیطی تقویت شود.

در ادامه بخوانید:  آخرین وضعیت شهربازی‌های غیرفعال قم / پارک ۷۲ تن آماده واگذاری شد -

وی با بیان اینکه موضوع جانمایی محل دفع پسماندهای صنعتی استان قم باید به کارگروه امور زیربنایی ارجاع داده شده و هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود، خاطرنشان کرد: باید با فراهم آوردن زیرساخت ها و امکانات لازم برای ایجاد کارخانه بازیافت در کنار محل دفع پسماندهای صنعتی، توجیه اقتصادی این طرح برای سرمایه گذاران را بهبود ببخشیم.

بهشتی با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت قم باید نوع و میزان پسماندهای صنعتی استان را هرچه سریعتر مشخص و اعلام کند، تصریح کرد: باید کمیته ویژه پسماندهای صنعتی تشکیل شده و وظایف دستگاه های اجرایی مرتبط برای برطرف کردن این معضل جدی را کاملاً مشخص کند.

** بخشداری ها و دهیاری های قم برای ساماندهی پسماندها بسیج شده اند

فرماندار قم نیز در این جلسه با بیان اینکه بخشداری ها و دهیاری های استان برای ساماندهی و بهبود وضعیت پسماندها به ویژه پسماندهای صنعتی و برخورد با متخلفان در این عرصه کاملاً بسیج شده اند، تصریح کرد: باید اعتبارات لازم به صورت اورژانسی برای ساماندهی و مدیریت وضعیت کنونی پسماندها تأمین شود.

در ادامه بخوانید:  ‌آیت‌الله ‌مکارم‌شیرازی: دولت به قم و حوزه بدهکاری دارد -

مرتضی حیدری گفت: وضعیت سایت ۱۸ هکتاری پسماندهای صنعتی سلفچگان بسیار نابسامان است و اثرهای مخرب زیست محیطی زیادی را برای منطقه به دنبال داشته است.

وی با اشاره به تخلیه پسماندهای صنعتی در چند نقطه از مراتع و کنار جاده ها و بستر رودخانه های استان از سوی متخلفان خاطرنشان کرد: باید با این متخلفان زیست محیطی که گاهی از دیگر استانها بوده و به صورت مخفیانه پسماندهای صنعتی را در اراضی و مراتع قم تخلیه می کنند، به شدت برخورد شود.

** مدیریت پسماندها از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست است

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم نیز در این جلسه گفت: مساله مدیریت پسماندها در سراسر کشور از اولویت های جدی سازمان حفاظت محیط زیست است.

سید رضا موسوی مشکینی ادامه داد: در یکسال گذشته کنترل و نظارت بیشتری بر سایت دفع پسماندهای صنعتی سلفچگان صورت گرفته که متأسفانه در نتیجه میزان تخلیه پسماندهای صنعتی در اراضی و مراتع استان به صورت مخفیانه از سوی متخلفان افزایش داشته است.

در ادامه بخوانید:  ۷۷۰ محصول صنعت دفاعی در کشور تولید می‌شود

وی اضافه کرد: امیدواریم با توجه به وضعیت نابسامان پسماندهای ویژه و صنعتی در استان قم، همه مردم و مسئولان و گروه های اثرگذار برای برطرف شدن این معضل جدی به اجماع رسیده و برخورد قضایی با متخلفان در این حوزه بسیار تشدید شود.

وی با بیان اینکه مشکلات محیط زیستی اثرهای مخرب خود را در بلندمدت نشان می دهد، بر ضرورت حمایت و مشارکت همه دستگاههای اجرایی برای برطرف شدن این چالش ها و معضلات تأکید کرد و گفت: دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان نیز می توانند برای بازیافت پسماندهای ویژه و صنعتی استان قم راهکارهای علمی و عملیاتی ارائه دهند.

منبع : ایرنا

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب