۱۹:۴۷  -  ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
۴۹

زشت‌ترین گوشی‌های دنیا که تا کنون دیده‌اید

نصر قم | زشت‌ترین گوشی‌های دنیا عبارتند از: نوکیا 7600، نوکیا 7280، سونی اریکسون Jalou F100i و... با زشت‌ترین گوشی‌های دنیا بیشتر آشنا شوید.

زشت‌ترین گوشی‌های دنیا که تا کنون دیده‌اید
همه ما انسان‌ها همواره به دنبال انتخاب وسایل زیبا هستیم و می‌خواهیم که بهترین‌ها را داشته باشیم. اما گاهی تصویر خوب ذهنی ما از یک چیز با آنچه که در نهایت بدست می‌آید شباهتی ندارد. در طراحی گوشی موبایل هم همین موضوع حاکم است و خلاقیت زیادی در طراحی و تولید آن، همیشه نتیجه درست و دلخواه را نمی‌دهد بلکه در برخی موارد منجر به تولید زشت‌ترین گوشی‌های دنیا می‌شود.
هر چند گوشی‌های هوشمند از نظر ویژگی‌های گوناگون در حال تحول هستند، اما نوآوری زیادی در طراحی آن‌ها دیده نمی‌شود. شرکت‌های متعددی در دنیا وجود دارد که هر ساله گوشی‌های موبایل متنوعی را به بازار عرضه می‌کنند، اما گاهی اوقات شرکت‌ها برای جلب نظر مشتریان طراحی‌های عجیبی را برای گوشی‌های موبایل تولیدی خود در نظر می‌گیرند که نه تنها زیبا نیستند بلکه کار کردن با گوشی موبایل را نیز برای کاربر مشکل می‌سازند. برای مثال یکی از زشت‌ترین گوشی‌های موبایل دنیا، دارای صفحه کلید با یک طراحی گرد و عجیب و غریب تحت سلطه یک صفحه نمایش لمسی بزرگ با لبه‌های صاف است. چند سال پیش زمانی که سازندگان گوشی‌های موبایل در تلاش برای جذب کاربران بودند، اشتباهات بسیاری را در طراحی برخی از مدل‌ها انجام دادند که در اینجا ما به پنج مورد از این طراحی‌های نامناسب اشاره می‌کنیم.


نوکیا ۷۶۰۰ (Nokia 7600)

اچ‌تی‌سی - موبایل - تبلت - گوشی موبایل - گوشی - نوکیا
آیا این واقعا مد است!؟
در سال ۲۰۰۷، اپل بازارهای تکنولوژی را به واسطه معرفی نسل اول آیفون در دست گرفته بود. جو آن زمان به گونه‌ای بود که همه به دنبال زیبایی ظاهری گوشی موبایل بودند و در آن زمان نسل اول آیفون بخاطر زیبایی و دقتی که داشت هر بیننده‌ای را میخکوب می‌کرد. در همان زمان، شرکت نوکیا در تلاش بود تا با ایجاد یک گوشی موبایل توجه کاربران را جلب نماید ولی چیزی که در نهایت ایجاد کرد واقعا غیر معمول بود. نوکیا ۷۶۰۰ مدل نامعقولی بود که به بازار معرفی شد. فقط یک نگاه کافیست تا اطمینان پیدا کنید که این طراحی بسیار نامناسب است. طراحی این گوشی موبایل مانند یک قطره اشک و یا یک متوازی الاضلاع است. جالب است که شرکت نوکیا گوشی موبایل ۷۶۰۰ را یک گوشی برای مد معرفی کرده بود. بله، درست شنیدید یک گوشی برای مد که واقعا برای مد نامطلوب به نظر می‌رسد. طراحی آن به این صورت است که یک صفحه نمایش ۲ اینچی کوچک توسط دکمه‌های الفبایی در دو طرف و کلید دیگر (منو و کلید ناوبری) در زیر صفحه نمایش احاطه شده است. این یک نمونه بارز در اشتباهات طراحی است برای همین آن را در صدر لیست معرفی کردیم.


نوکیا ۷۲۸۰ (Nokia 7280)

 
اچ‌تی‌سی - موبایل - تبلت - گوشی موبایل - گوشی - نوکیا

گوشی موبایلی که به شکل یک رژ لب طراحی شده … آه این جالب نیست.
در اینجا یکی دیگر از زشت‌ترین گوشی‌های دنیا را می‌بینید که آن هم از شرکت نوکیا است. طراحی به شکل یک رژ لب! نوکیا با خود چه فکری می‌کرد؟ این گوشی به ظالمانه‌ترین شکل ممکن طراحی شده است. استفاده از رنگ قرمز و سفید، آن را بیشتر از هر چیزی زشت کرده است. صفحه نمایش افقی ۳۵ میلی متر × ۲۰ میلی متری و صفحه کلید با این شکل و شمایل تقریبا غیر ممکن است. برای دکمه ناوبری، از دکمه‌هایی مانند softkeys استفاده شده. دکمه بالا و پایین، دکمه تماس، دکمه پایان تماس و دکمه‌های جهتی مثل عنکبوتی است که تار می‌تند.


سونی اریکسون
Jalou F100i (Sony Ericsson Jalou F100i)

 
اچ‌تی‌سی - موبایل - تبلت - گوشی موبایل - گوشی - نوکیا

یکی دیگر از زشت‌ترین گوشی‌های دنیا، سونی اریکسون JALOU F100i است. سونی اریکسون گوشی موبایل مدل
JALOU F100i خود را به عنوان یک گوشی با طراحی قیمتی و درخشان معرفی کرد. یک گوشی موبایل تاشو کوچک که حتی نام JALOU که در فرانسه برای حسادت استفاده می‌شود، در این دستگاه ظاهرا شعار این بوده که با داشتن آن حس حسادت دیگران را برانگیزید. صفحه نمایش براق JALOU بیشتر شبیه به یک آینه جمع و جور است. بنابراین، مثل این است که شرکت سونی اریکسون یک وسیله آرایشی طراحی کرده تا اینکه یک گوشی را طراحی نماید. آیا خانم‌ها واقعا می‌خواهند چنین چیزی را به عنوان یک گوشی موبایل داشته باشند!

اچ‌تی‌سی جی ۱ (HTC G1)

 
اچ‌تی‌سی - موبایل - تبلت - گوشی موبایل - گوشی - نوکیا

شرک اچ‌تی‌سی نیز از قافله شرکت‌هایی که زشت‌ترین گوشی‌های دنیا را طراحی کرده‌اند جا نمانده است! اچ‌تی‌سی جی ۱ با عنوان “رویای ” شناخته شده آمد، ولی به یک کابوس در طراحی تبدیل شد. در سال ۲۰۰۸، زمانی که اکثر تولید‌کنندگان گوشی‌های موبایل را به صورت کشویی از کنار تولید می‌کردند، HTC این طرح واقعا زشت را ارائه داد. یک دستگاه گوشی موبایل بزرگ به منظور ترکیب یک صفحه کلید کامل با یک صفحه نمایش لمسی. با اسلاید صفحه نمایش لمسی به سمت بالا یک صفحه کلید کامل که در زیر آن مخفی شده بود نمایان می‌شد و در قسمت جلوی گوشی موبایل پنج دکمه فیزیکی تعبیه شده بود. ایده شرکت اچ‌تی‌سی تلاش برای ارائه بهترین حالت از لمس و صفحه کلید در کنار هم بود. ولی HTC موفق به معرفی طرح جالبی نشد و یکی از بدترین گوشی‌های موبایل از نظر طراحی را وارد بازار کرد.


میکرومکس
آ۶۰ آندرو (Micromax A60 Andro)

اچ‌تی‌سی - موبایل - تبلت - گوشی موبایل - گوشی - نوکیا

بیش از دو سال پیش زمانی که صفحه نمایش‌های لمسی روی کار آمده بود، شرکت
Micromax با معرفی مدل A60 آندرو اندرویدی خود هزینه گوشی لمسی را پایین آورد و سعی داشت که با معرفی این گوشی موبایل یک مدل با صفحه نمایش لمسی و هزینه پایین را عرضه کند. اگر چه A60 دارای تنظیمات مناسب و معقول بود ولی متاسفانه طراحی این گوشی موبایل که دارای یک صفحه نمایش ۲٫۸ اینچی و دکمه‌های بزرگ بود چندان دلپذیر نبود و واقعا به یک محصول زشت تبدیل شده بود. صفحه نمایش لمسی در این گوشی موبایل با سه دکمه لمسی یکپارچه شده بود و درست در زیر آن یک دکمه بیضی شکل بزرگ در کنار دو دکمه عمودی قرار گرفته بود. شرکت Micromax علی رغم تلاش‌هایی که کرد، با این طراحی غیر معمول موفق نشد که خروجی نهایی جذابی را ارائه دهد و این شرکت نیز در لیست شرکت‌هایی که زشت‌ترین گوشی‌های دنیا را طراحی کرده‌اند قرار گرفت.
 

یک فاجعه گران‌ قیمت از طراحی

اچ‌تی‌سی - موبایل - تبلت - گوشی موبایل - گوشی - نوکیا
گران بودن یک گوشی موبایل دلیل بر زیبا بودن آن نمی‌باشد و چه بسا گوشی‌هایی هستند که با داشتن قیمت بالا از طراحی و شکل و شمایل خوبی برخوردار نیستند و این واقعا یک فاجعه گران قیمت است، چرا که مبلغ بالایی را پرداخته‌اید ولی در نهایت چیزی را بدست آورده‌اید که جذابیتی ندارد و در لیست زشت‌ترین گوشی‌های دنیا قرار گرفته است!
برخی از گوشی‌های موبایل گران‌قیمت به راحتی به لیگ زشت‌ترین گوشی‌های دنیا پیوسته اند که عبارتند از سونی اریکسون t61z، ورتو بوچرون کبرا، نوکیا ۳۶۲۰ و بلک بری ۸۷۰۰٫
شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های موبایل باید به این نکته توجه کنند که طراحی یکی از مهمترین قسمت‌های کار در عرضه یک محصول است و افراد با دیدن طرح یک گوشی موبایل به آن علاقه‌مند می‌شوند و برای خرید آن اقدام می‌کنند. یک طرح خوب برابر با فروش بالا و محبوبیت محصول و شرکت تولید کننده آن است و می‌تواند سود خوبی را برای شرکت تولید کننده به ارمغان بیاورد. بنابراین علاوه بر توجه به قابلیت‌ها و آرگونومی دستگاه‌های موبایل باید بر روی طراحی آن‌ها نیز دقت کنند تا دیگر شاهد چنین اشتباهات بزرگی در طراحی گوشی‌های موبایل نباشیم.

منبع : ستاره

در ادامه بخوانید:  ایتنا - جاسوسی با سیم‌کارت

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب