۱۴:۳۳  -  ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
۳۶
با ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار؛

مرمت تیمچه بزرگ قم آغاز شد

نصر قم | مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: مرمت تیمچه با اعتباری حدود ۶۰۰ میلیون ریال از منابع ملی انجام می‌شود.

مرمت تیمچه بزرگ قم آغاز شد

حمید یزدانی اظهار داشت: در بارندگی‌های فصل بهار یکی از طاق‌های پوششی تیمچه بازار قم دچار آسیب شد که خسارت‌ها به این مکان تاریخی مورد بررسی قرار گرفت و درحال حاضر مرمت این اثر در حال انجام است.

وی افزود: این قسمت از سقف تیمچه حدود چهار سال پیش دچار تخریب شده که به صورت اضطراری با شمع‌های چوبی مهار شده بود که در بارندگی اخیر دچار تخریب شد که خوشبختانه به تزئینات مقرنس‌ها و رسمی بندی‌ها آسیبی وارد نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم با تأکید بر لزوم همکاری مالکان راسته بازار، مخصوصاً مالکان محدوده تیمچه، افزود: این استان دارای ۳۸۰ اثر تاریخی است که به دلیل محدودیت نیروی انسانی امکان بازدید مستمر و روزانه از این آثار تاریخی وجود ندارد.

یزدانی با تأکید بر اینکه حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است، افزود: شهروندان محترم در صورت مشاهده هر گونه تخریب آثار تاریخی مراتب را به معاونت میراث فرهنگی و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم اطلاع دهند.

در ادامه بخوانید:  استکبارستیزی خط مشی اصلی حوزه های علمیه است

تیمچه بزرگ بازار قم یکی از بزرگترین سقف‌های ضربی ایران است و شاهکار معماری دوران قاجار در قم محسوب می‌شود که در سال ۱۳۷۶ به شماره ۱۹۰۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع : مهر

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب