۱۹:۵۰  -  ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
۷۲

۱۰ درصد مردم قم دیابت دارند!

نصر قم | رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه وضعیت استان در سرطان معده از میانگین کشور مقداری بالاتر است، یادآور شد: ۱۰ درصد مردم قم دارای بیماری دیابت هستند که بسیاری از آنان حتی نسبت به آن بی‌اطلاع هستند.

۱۰ درصد مردم قم دیابت دارند!

ابوالفضل ایرانی خواه امروز در گفت‌وگویی، با اشاره به تشکیل پرونده سلامت برای مردم استان اظهار کرد: برای ۹۵ درصد مردم پرونده سلامت تشکیل‌شده است که برای استان موفقیت خوبی به شمار می‌رود، چراکه ثبت شرح‌حال بیماران در درمان آنان نقش بسیار مهمی دارد.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل پرونده‌های سلامت برای مردم تصریح کرد: در بسیاری از مناطق درگیر آسیب‌های اجتماعی شامل اعتیاد و افسردگی، وجود این پرونده‌ها و شناسایی افراد توسط بهورزان نقش مهمی در کاهش حجم بیماری‌ها و مراجعات شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، از اجرای سیستم ارجاع در کشور و استان خبر داد و افزود: به دنبال ابلاغ وزارت بهداشت و درمان، ثبت الکترونیکی خدمات و سیستم ارجاع به‌زودی در قم عملیاتی می‌شود که استفاده از آن نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی با بیان اینکه وضعیت استان در سرطان معده از میانگین کشور مقداری بالاتر است، یادآور شد: ۱۰ درصد مردم قم دارای بیماری دیابت هستند که بسیاری از آنان حتی نسبت به آن بی‌اطلاع هستند.

در ادامه بخوانید:  افزایش ۶ درصدی اعتبارات عمرانی قم در سال ۹۸

ایرانی‌خواه با اشاره به شناسایی ۳ درصد دیابتی‌ها و ارائه خدمات برای پیشگیری از بروز بیماری مزمن دیابت اضافه کرد: شرح‌حال بیماران سبب شناسایی امکان بیمار شدن می‌گردد و بسیاری از بیماران حتی با آنکه سابقه بیماری ارثی ندارند ولی در معرض خطر بیماری دیابت هستند.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد مردم قم چاق هستند، خاطرنشان کرد: متأسفانه بروز چاقی در بین نوجوانان قمی بسیار شایع است و ۶ درصد نوجوانان در قم چاق هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: اصلی‌ترین دلیل پیوند کبد در کشور مربوط به بروز کبد چرب است که می‌توان با پیشگیری‌های حتی بدون دارو در درمان این بیماری اقدامات مهمی انجام داد.

منبع

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب