۱۹:۱۲  -  ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
۵۹
آیت‌الله سبحانی:

تحریم‌های امروز در تداوم تحریم‌های صدر اسلام است/ مواجهه با نفاق رسانه‌ای

نصر قم |مرجع تقلید شیعیان جهان با بیان اینکه تحریم مسلمین در دوره پیامبر(ص) هم بوده و تحریم‌های امروز نیز در تداوم دشمنی کفار با اسلام است گفت: در زمینه رسانه‌ای نیز با نفاق گسترده مواجه هستیم مثلا برخی از رسانه‌های خارجی وقتی خبر پیروزی‌ها و توفیقات ایران را می‌شنوند ناراحت می‌شوند و منتشر نمی‌کنند.

تحریم‌های امروز در تداوم تحریم‌های صدر اسلام است/ مواجهه با نفاق رسانه‌ای

آیت الله العظمی سبحانی ظهر امروز ۲۳ اردیبهشت ماه در سلسله درس‌های تفسیر خود در ماه رمضان در مدرسه حجتیه با اشاره به بهانه تراشی‌های منافقان برای عدم همراهی با پیامبر گفت: از جمله بهانه‌های منافقان می‌توان تعارف‌های آنچنانی که با هدف تایید عدم جهاد از سوی پیامبر انجام می شد اشاره کرد.
وی افزود: از دیگر بهانه‌های منافقان برای عدم همراهی با پیامبر در زمان جنگ آن بود که می گفتند اگر ما با تو در جنگ حضور یابیم به گناه می افتیم؛ در اینجا نیز دو نقل وارد شده است که نقل اول کمتر مورد تایید است.
این مرجع تقلید بیان کرد: نقل اول آن است که منافقان خود را افرادی چشم‌چران می نامیدند که اگر در شام حضور یابند و چشم آنها به زنان شامی بیافتد به گناه می‌افتند که این نقل و تفسیر چندان مورد تایید نیست.
وی گفت: تفسیر دوم که بیشتر از قبلی مورد پسند است آن است که منافقان می گفتند که اگر به جنگ بیاییم ممکن است از حالت معصومیت و بی گناهی خارج شوند؛ گویی که اگر در مدینه بمانند هیچ گناهی مرتکب نشده و نخواهند شد و در حالت عصمت به سر می‌برند.
آیت الله سبحانی بیان کرد: قرآن می‌گوید که اینها در گناه بزرگ شده اند و تنها به این مورد خلاصه نمی‌شود؛ این گروه محاصره اقتصادی هم می کردند ولی امروز مدعی ایمان شده بودند.
این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که محاصره مسلمانان توسط مشرکان تازگی ندارد و از زمان گذشته نیز همچون امروز و ترامپی که ایران را محاصره کرده است،‌ مسلمانان در فشار بوده اند بیان کرد:‌ محاصره همیشه وجود داشته است و دشمنان همیشه سعی دارند که از روش های مختلف به ما ضربه بزنند.

در ادامه بخوانید:  آیت‌الله واحدی با آیت‌الله صافی گلپایگانی دیدار کرد -

وی با اشاره به تجسم گناهان و آثار درونی گناه یادآورشد: در زمان عثمان، مردی از قبرستان استخوان پدر کافر خود را درآورد و نزد او آورد و گفت که شما مسلمانان می گویید که کافران در آتش هستند ولی استخوان این کافر، سرد است؟!.
وی عنوان کرد: یکی از نکات مثبت خلفا آن بود که هم مثل همیشه برای حفظ نقاط ضعف خود از امام علی(ع) کمک می گرفتند؛ امام علی(ع) نیز با یک مثال به این سوال پاسخ دادند؛ ایشان فرمودند که سنگ چخماق و آهنی را نزد ایشان بیاورند؛ سپس فرمودند که این دو سرد هستند ولی در برخورد آنها آتش تولید می شود؛ یعنی حس بزرخی که باشد این آتش درون مشاهده می شود.
آیت الله سبحانی با ذکر این مطلب که تجسم اعمال، تمامی معاد نیست گفت:‌ اعمال انسان در دوزخ بر انسان متجلی می شوند و پس از عذاب به او اطلاع می دهند که این آتش همان سکه‌هایی بود که در دنیا جمع‌آوری کرده بودید؛ مثلا کسی که در دنیا احتکار می‌کند در آخرت همان اموال و پول‌ها به شکل آتش او را در بر می‌گیرد.
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم نفاق را در جایگاه‌های مختلف شناسایی کنیم می توانیم به ذکر برخی نکات که از قرآن فراگرفته ایم اشاره کنیم؛‌ یکی از نشانه های منافقین آن است که اگر مسلمانان در جنگ پیروز شوند بسیار ناراحت هستند ولی اگر در جنگ شکست بخورند خوشحال می شوند.
استاد حوزه یادآورشد: در زمینه رسانه‌ای نیز با نفاق گسترده مواجه هستیم مثلا برخی از رسانه‌های خارجی وقتی خبر پیروزی‌ها و توفیقات ایران را می‌شنوند ناراحت می‌شوند و منتشر نمی‌کنند.
آیت الله سبحانی بیان کرد: به عنوان مثال اگر جمهوری اسلامی به تمام معنا قدرت مند شد، همه رسانه‌هایی که علیه او سخن می‌گویند عزا می گیرند ولی اگر گوشه ای زلزله و ناراحتی ایجاد شد همه آنها خوشحال است.
وی گفت: امت اسلامی نباید دهن‌بین باشند بلکه خود ما باید بنشینیم و تجزیه و تحلیل کنیم؛ اشکالات در نظام اسلامی مشکل وجود دارد ولی این مشکل را خودمان باید حل کنیم و نباید اجازه دهیم که دشمنان در این زمینه ورود کنند.
مفسر قرآن کریم با بیان اینکه اعتقاد به قضا و قدر از معتقدات ما است، عنوان کرد: آنچه خدا برای ما نوشته است در صلاح ما است و اگر شهادت و زندگی و مرگ طبیعی را برای ما نوشته برای صلاح ما است.
وی گفت: اینکه کسی در دنیا زندگی کند و به شهادت نرسد نشانه بدی او نیست بلکه او می‌تواند در دنیا زندگی کند و دائما در حال انجام خیر و کمک به خلق باشد.

منبع

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب