۲۰:۴۰  -  ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
۵۵

حل مشکل نماهای رومی شهر قم از کجا آغاز می شود؟

نصر قم |روزنامه گویه قم در شماره روز یکشنبه 22 اردیبهشت ماه ، گزارشی با عنوان ' حل مشکل نماهای رومی شهر قم از کجا آغاز می شود؟' را به قلم محمد علی محمدیان به چاپ رسانده است.

حل مشکل نماهای رومی شهر قم از کجا آغاز می شود؟

دراین گزارش آمده است: بطور حتم مسئول نخست و بزرگ ساماندهی به نماهای شهری و حفظ هویت بصری شهر و ارتقای زیباسازی مبتنی بر ارزش های فرهنگی و بومی در قم به مانند همه دیگر شهرهای ایران و جهان، شهرداری و شورای شهر است.
بیانات اخیر آیت الله حسینی بوشهری نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره مسئله نماهای رومی و نیز وضعیت بدحجابی دردیداربارئیس واعضای شورای شهرقم که دردفترجامعه مدرسین حوزه علمیه برگزارشد دوباره ضرورت بررسی و بازاندیشی و تشریک مساعی بخش های مختلف را برای یافتن راهکارهای عملی برای پدیده ها و معضلات شهر قم یادآوری نمود.
مرجعیت مذهبی و الهام بخش شهر قم بطور طبیعی حساسیت ها نسبت به ناهنجاری های مختلف اجتماعی در این شهر را بالا برده است و لذا آیت الله حسینی بوشهری در این دیدار خواستار توجه جدی کمیسیون فرهنگی شورای شهر قم به مشکلات فرهنگی وبدحجابی وناهنجاری‌های فضای شهری شده است.
واقعیت آن است که شهر قم به مانند همه شهرهای مهم کشور با معضلات مختلفی مواجه است که برخی از آنها با دیگر شهرها مشترک و برخی دیگر پدیده ای مختص به قم است اما باید دانست طبع معضلات شهری در ایران و حتی بسیاری از کشورها از عوامل گوناگونی برخوردار است و تنها نمی توان یک علت را برای آن ها برشمرد. از این رو بسیار مهم است که بدانیم گام اول برای برخورد با مسائلی از این دست شناخت صحیح کم و کیف آن پدیده یا معضل و سپس آشنایی به تجارب دیگر شهرها در مواجهه با آن است.

در ادامه بخوانید:  تعالیم زندگانی امام رضا(ع) سرچشمه هدایت بشر است

مسئله نما و معماری کلان شهرها و شهرهای بزرگ و خصوصا مذهبی کشور سال ها است که مورد توجه محافل و صاحبنظران مسائل شهری است. وزارت مسکن و شهرسازی نیز مطالعات و دستورالعمل هایی برای این مهم داشته است. شوراهای شهر و شهرداری های کلان شهرها خود مستقلا مطالعات و پژوهش های متنوعی در این رابطه داشته و منتشر کرده اند. دانشگاه های کشور نیز در رشته های مرتبط با شهرسازی پایان نامه ها و تحقیقات ارزشمندی در این حوزه داشته اند.
به عبارت دیگر ابتدا باید این اندوخته های مهم را در نظر داشت و از آنها برای یافتن راه حل بهره برد اما همانطور که در ابتدا گذشت فهم صحیح کم و کیف و حجم واقعی مشکل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. باید دانست مسئله نماهای رومی در منظومه مشکلات شهر قم در چه درجه ای از اولویت قرار دارد؟آیا این پدیده خود معلول کاستی های دیگری نیست؟ که اگر آن کاستی ها مرتفع شود دیگر با چنین پدیده هایی مواجه نباشیم؟
از سوی دیگر نباید از نظر دور داشت که پدیده نماهای رومی در شهر قم عملا مورد پسند و انتخاب بخشی از ساکنین شهر قرار گرفته است و این به معنای وجود نوعی خاصی از ذائقه فرهنگی و اجتماعی است. از این زاویه ارتقای درک ریشه های مردمی پدیده ها در قم یک ضرورت است و بدون شناخت یا همزیستی با سبک های زندگی جدیدی که نسل های مختلف از ساکنین شهر انتخاب می کنند ارائه راه کار چندان آسان نیست.
اگر قم پایگاه بزرگ سنت های عالی و حیاتی ایران و تشیع باشد تطبیق و بروزرسانی مستمر این سنت ها جهت یافتن الگوهای قابل استفاده عموم در سبک زندگی اهالی این شهر از دیگر واجبات نهادهای مسئول و دغدغه مندان است.
بنابر اصل ‘کلکم راع و کلکم مسئول عن رعتیه’ در برابر انواع معضلات، همه بخش ها باید از خود بپرسند آیا وظیفه ای در این رابطه برای آنها متصور است؟ و مسئولیتی شامل حال آنان می شود. بطور حتم مسئول نخست و بزرگ ساماندهی به نماهای شهری و حفظ هویت بصری شهر و ارتقای زیباسازی مبتنی بر ارزش های فرهنگی و بومی در قم به مانند همه دیگر شهرهای ایران و جهان، شهرداری و شورای شهر است اما دراین مسیر دیگر بخش ها می توانند کمک های بزرگی ارائه نمایند.
توان شورای شهر به مثابه پارلمان محلی با مصوبات خوب و کارآمد در این رابطه بسیار زیاد است و همچنین شهرداری با اعمال موثر نظرات صاحبنظران و مهندسین خلاق شهرسازی و بکارگیری تجارب موفق دیگر شهرها زیاد و گسترده است اما شهری که کانون اندیشه ورزی و نظریه پردازی دینی برای نیازهای کشور و حتی جهان اسلام است باید فعالانه تر در پشتیبانی از نهادها و مراکز اداره شهر و اجتماع ظاهر شود و برای این مسئله پیشنهادهای روشن به میان آورد.
طبع مشکلات و چالش ها درقم اکنون به گونه ای است که بدون تشریک مساعی حقیقی همه بخش ها و مسئولیت پذیری صادقانه و مجاهدانه همه ظرفیت ها ممکن نیست.

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب