۱۱:۱۳  -  ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
۴۸

راهبرد امریکایی: کنترل جهان از طریق کنترل اینترنت

نصر قم |در حال حاضر، پنج حوزه اصلی ساختار اینترنت در انحصار غول های فن آوری اطلاعاتی امریکا قرار دارد، از جمله: رایانه های دارای عملکرد عظیم، سیستم های عامل، فن آوری های پایگاه های اطلاعاتی، فن آوری های سوئیچ شبکه و کتاب خانه های حاوی منابع اطلاعات.

راهبرد امریکایی: کنترل جهان از طریق کنترل اینترنت

چن بائوگوئو

با توجه به انحصار کم و بیش مطلق شرکت های سخت افزاری و نرم افزاری امریکایی بر صنعت رایانه سازی در سطح کلان و نیز اینترنت به عنوان یکی از مظاهر آن، به نظر می رسد در شرایط فعلی، این صنعت در کلیت خود و اینترنت به طور خاص در سیطره سیاسیامریکا قرار دارد.

با توجه به طبیعت آزاد و کنترل ناپذیر اینترنت و تجربه مکرر استفاده از فضای اینترنتی برای ضربه زدن به منافع سیاسی امریکا، این کشور به شکل فزاینده ای در حال حرکت به سمت مهار این ویژگی های اینترنت و کنترل آن به بهانه دفاع از منافع ملی خود است. ارائه چندین طرح و لایحه برای واگذار کردن قدرت اعمال این کنترل به رئیس جمهوری امریکا، در راستای همین تغییر دیدگاه صورت می گیرد. اتفاقی که با توجه به سلطه کم و بیش کامل صنایع امریکایی بر فضای اینترنت، حتمی و غیر قابل پیش گیری به نظر می رسد. در نتیجه، پیش بینی می شود دیگر کشورهای جهان برای خارج کردن خود از زیر این کنترل های فزاینده، به طرف گزینه ها و راه حل های جای گزین دیگر حرکت کنند.

کنترل جهان از طریق کنترل اینترنت، به یکی از راهبردهای اصلی ایالات متحده امریکا تبدیل شده است. از «حفاظت از زیرساخت شبکه» در دوران کلینتون تا «سیاست های ضد تروریسم شبکه»در دوران بوش گرفتهتا «بازدارندگی شبکه» در دوران اوباما، راهبرد امنیت اطلاعات ملی ایالات متحده امریکااز قالب یک راهبرد جلوگیری کننده، به یک راهبرد بازدارنده تحول یافته است.در همین حال، روش های اعمال این راهبرد، از تلاش برای کنترل سخت افزارهای اینترنت به سمت کنترل محتوای اینترنت حرکت کرده است.

در ادامه بخوانید:  دانلود Altair HW FEKO + WinProp 2019.1.0 x64

هدف نهایی امریکا، کسب توانایی گشودن و بستن بخش هایی از اینترنت به خواست خود است. در سال ۱۹۹۳، دولت کلینتون پیشنهاد کرد «زیرساخت های اطلاعات ملی» ایجاد شود و شش گروه از دشمنان احتمالی را فهرست کرد که ممکن بود به زیرساخت های کلیدیامریکا حمله کنند.رقیبان اقتصادی،دشمنان دولت های متخاصم و نیز همه نوع افراد مجرم، هکرها، تروریست ها و نفوذی های داخلی، از جمله این راهبرد دفاعی بودند.

بعد از حمله های یازدهم سپتامبر، دولت بوش به طور رسمی، امنیت اینترنتی را به عالی ترین دغدغه راهبردی امنیت ملی ارتقا داد. ضد تروریسم، درون مایه غالب امنیت اینترنتی در دوران بوش بود. در سال ۲۰۰۴، ایالات متحده دامنه «Ly» را با استفاده از سرور اصلی حذف کرد که نتیجه آن، ناپدید شدن لیبی در اینترنت به مدت سه سال بود. این امر در سراسر جهان انتقادهای گسترده ای را متوجه سلطه امریکا بر اینترنت کرد و به نگرانی های مربوط به امنیت اینترنتیدامن زد.

در سال ۲۰۰۹،بر اساس ارزیابی امنیت شبکه که اوباما اعلام کرد، تهدید نسبت به اینترنت، به یکی از جدید ترین تهدیدهای اقتصادی و نظامی تبدیل شده بود که امریکا با آنها رویاروی بود. در نتیجه، اوباما دو تصمیم مهم گرفت: اولین تصمیم،کاهش تولید سلاح های متعارف از جمله جنگنده های اف ۲۲ بود، در حالی که تصمیم دوم، ایجاد فرماندهی های شبکه و افزایش قابل توجه سرمایه گذاری در زمینه سلاح های تهاجمی شبکه بود. تاکنون راهبرد امنیت شبکه دولت اوباما «بر حمله و ارزیابی همراه با بازدارندگی متمرکز بوده است».

در ادامه بخوانید:  دانلود Hungry Shark Heroes 2.8 – بازی شبیه ساز فوق العاده زیبا “قهرمانان کوسه گرسنه” اندروید + دیتا

در حال حاضر، پنج حوزه اصلی ساختار اینترنت در انحصار غول های فن آوری اطلاعاتی امریکا قرار دارد، از جمله: رایانه های دارای عملکرد عظیم، سیستم های عامل، فن آوری های پایگاه های اطلاعاتی، فن آوری های سوئیچ شبکه و کتاب خانه های حاوی منابع اطلاعات.

در سراسر جهان، حدود ۳/۹۲ درصد رایانه های شخصی و ۴/۸۰ درصد رایانه های عظیم از تراشه های اینتل استفاده می کنند، در حالی که ۸/۹۱ درصد رایانه های شخصی از سیستم های عامل مایکروسافت استفاده می کنند و ۹۸ درصد فن آوری های سرور مرکزی، در دست«آی بی ام» و «هولت _ پکارد» قرار دارد.۷/۸۹ درصد از نرم افزارهای پایگاه اطلاعاتی در کنترل «اوراکل» و «مایکروسافت» و ۵/۹۳ درصد از فن آوری سوئیچ شبکه در انحصار شرکت هایامریکایی قرار دارد.

ایالات متحده بعد از کنترل زیرساخت ها، سخت افزارها و سیستم های نرم افزاری اینترنت، در حال روی آوردن به محتوای اینترنت است. [برای نمونه،]در می سال ۲۰۰۹، مایکروسافت در وب سایت خود اعلام کرد که این شرکت در راستای اجرای قانونی در این باره و هماهنگی با مقررات وضع شده در این حوزه، سرویس «ویندوز لایو مسنجر» را برای کشورهای کوبا، سوریه، ایران، سودان و کره شمالی مسدود خواهد کرد. همچنین «گوگل»، شرکتی که مالک بزرگ ترین منابع اطلاعاتی اینترنتی است، در ژانویه ۲۰۱۰، اعلام کرد که به منظور ایجاد یک محیط اینترنتی بازتر، باید از بازار چین خارج شود.

در ادامه بخوانید:  سبک‌های خبرنویسی

نکته نگران کننده تر این است که سناتور جوزف لیبرمن،رئیس کمیته امنیت داخلیامریکا اخیراً لایحه ای را به کنگره امریکا ارائه کرده است که «حفاظت از فضای سایبری به مثابه یک دارایی ملی» است.بر اساس این پیشنهاد، در صورت رخ دادن شرایط اضطراری در ایالات متحده، رئیس جمهوری می تواند دستور دهد شرکت های گوگل، یاهو و دیگر موتورهای جست وجو، خدمات اینترنتی خود را به حالت تعلیق درآورند. در صورت وقوع «شرایط اضطراری اینترنتی»، دیگر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مستقر در امریکا نیز می توانند در کنترل رئیس جمهوری قرار گیرند.

هیچ قانون بین المللی برای قانون گذاری درباره حاکمیت بر اینترنت وجود ندارد، ولی اینترنت برای سود رساندن به تمامی بشریت در سراسر جهان ایجاد شده است. اگر ایالات متحده که اینترنت را ابداع کرده است و بر آن کنترل دارد، به نام منافع ملی، اینترنت را به حالت تعلیق درآورد یا قطع کند، بی تردید، این کار به معنای نادیده گرفتن و زیرپا گذاشتن منافع و مصالح شهروندان جهان است.

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب