۱۹:۳۲  -  ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
۸۸

حلول ماه میهمانی خدا و تداوم گرانی ها

نصر قم |ماه مبارک رمضان هم فرا رسید و گرانی و گرانفروشی ها همچنان ادامه دارد؛ اما آن چه که مردم را به تعجب وا می دارد؛ تداوم بر سر کار بودن مسئولان بی کفایت، غیرپاسخگو و ناکارآمد است.

حلول ماه میهمانی خدا و تداوم گرانی ها

روزها و ماه هاست که مردم در حال مبارزه با گرانی های لجام گسیخته هستند و حتی صدای خرد شدن استخوان های برخی از اقشار مستضعف به ویژه در کلانشهرها، به وضوح شنیده می شود؛ اما به نظر می رسد که بخش عمده ای از مسئولان دولتی همچنان یا این مبارزه را نمی بینند؛ یا این صداها را نمی شنوند و یا ریشه حل این مشکلات را در خارج از مرزها جستجو می کنند!

فغان و فریاد مراجع تقلید هم به جایی نمی رسد!
کار البته به جایی رسیده است که صدای مراجع عظام تقلید هم درآمده و کمتر پیش می آید که آنان در دروس روزانه خود، تذکرات لازم را در این خصوص ندهند و چاره جویی نکنند.

در این باره و به طور مثال می توان بیانات آیت الله مکارم شیرازی را مورد توجه قرار داد که در همین چند روز اخیر و برای بار چندم از گلایه مکرر مردم از گرانی ها سخن گفت و فرمود: «علت اصلی گرانی ها باید شناسایی و برطرف شود. به نظر می رسد اگر دولت به وظایف خود عمل کند و همچنین قوه قضائیه هم با قاچاق و هم با سوء استفاده های کلان مقابله کند؛ بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
کسی که ۵۰۰ میلیون ارز ارزان دریافت می کند و در بازار می فروشد تنها نیست و عده ای همدست دارد؛ بنابراین محاکمات این گونه افراد باید جداگانه و با سرعت انجام شود و نتیجه را مردم ببینند.»

در ادامه بخوانید:  پهنه‌های مناسب برای احداث فضای سبز در قم انتخاب شود

اشاره این مرجع عالیقدر به این نکته توجه دارد که این گرانی های افسارگسیخته، تنها و تنها به تحریم های ظالمانه دشمنان مربوط نیست و بخشی از دلایل را باید در بی تدبیری های مسئولان داخلی جستجو کرد؛ همان ها که با این بی تدبیری ها سبب نگرانی مردم شده و آن ها را به ستوه آورده اند.

وعده دولت برای راه اندازی شبکه نظارتی مقابله با گرانفروشی ها چه شد؟
نمونه این بی تدبیری ها را می توان در این سخنان پایان سال گذشته از زبان وزیر اقتصاد دولت تدبیر و امید شنید؛ آن جا که در گفتگویی با خبرنگاران، البته عصبانیت و ناراحتی مردم از گرانی ها را به حق دانست و وعده داد که دولت در حال راه اندازی یک شبکه نظارتی برای مقابله با گرانفروشی هاست!

دژپسند همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که مردم از گرانی شکایت دارند؛ پس در اتاق ‌های فکر اقتصاد کشور چه می‌گذرد چنین گفته بود که ما هسته اندیشه ‌ورزی داریم! و داریم کار می ‌کنیم تا نرخ تورم کاهش پیدا کند … .
این وعده ها البته تنها از زبان این وزیر دولتی شنیده نشده؛ بلکه روزهاست که انواع و اقسام مسئولان در برابر دوربین های رسانه ای وعده و وعده می دهند که تا یک ماه و دو ماه آینده، چنین و چنان می شود و احتمالا هنوز این موعد یک ماهه و دو ماهه به سر نیامده است!

در ادامه بخوانید:  حضور سوهان قم در جام حذفی فوتبال ایران

نکته تکمیلی در این نوشتار، بیان این مسئله است که اگرچه بخش اندکی از مسئولان به گرانی ها و گرانفروشی ها معترفند و به مردم حق می دهند؛ اما در این بین مسئولان نه چندان کمی هم هستند که در کمال بی مسئولیتی، به نوعی خود را از مسئولیت این موضوع تبرئه کرده و به گونه ای وانمود می کنند که هیچ قصور یا تقصیری در گرانی ندارند!

آن چه به جایی نرسد فریاد است …
نکته دیگر در این مبحث، ضرورت تداوم مطالبه گری های عمومی و مردمی است. به بیان دیگر و تحت هر شرایطی، مردم حق دارند که مطالبه گر و مسئولان هم موظفند که پاسخگو باشند. تنها در این صورت است که سره از ناسره تشخیص داده شده و امکان کناررفتن مسئولان غیرپاسخگو و ناکارآمد و جایگزینی مسئولان پاسخگو و کارآمد مهیا می شود.

اکنون و در پایان این نوشتار، این سوال های مهم خودنمایی می کند: «اگر دولت و دیگر مسئولان قصور یا تقصیری در وضعیت فعلی و تورم و گرانی لجام گسیخته ندارند؛ پس چه کسی در بروز این مسائل مقصر است؟ مگر مهم ترین یا یکی از مهم ترین وظایف دولت و اصناف، نظارت بر بازار به ویژه بازار کالاهای اساسی و کنترل قیمت ها نیست؟ آیا انصاف است که این مردم صبور، حتی در ماه ضیافت الهی، از تهیه یک سفره ساده برای خانواده خود عاجز باشند و یا از یک سبد حمایتی یک ماهه دور بمانند؟ آیا واقعا و همچنان باید صورت ها را با سیلی سرخ نگاه داشت؟ آیا وقت آن نیست که عرق شرم بر پیشانی مسئولان ناکارآمد بنشیند و بفهمند که وقت استعفاست؟ و البته اگر این نکته ساده را درک نمی کنند؛ آیا وقت برکناری آنان از سوی مسئولان مافوق هم فرا نرسیده است؟»

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب