۱۵:۵۵  -  ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
۸۴
مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم دادگستری:

پنج درصد طلاق ها در قم ناشی از آسیب های فضای مجازی است

نصر قم |مدیرکل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم با اشاره به مطالعات مشترک پیرامون طلاق توسط دادگستری و بهزیستی گفت: بر اساس این مطالعات، پنج درصد طلاق های ثبت شده در این استان ناشی از آسیب های فضای مجازی بوده است.

پنج درصد طلاق ها در قم ناشی از آسیب های فضای مجازی است

سعید کاویانی روز شنبه در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان قم در سالن امام جواد(ع) استانداری افزود: خروجی این مطالعات نشان می دهد که ۵۹ درصد علل گرایش به طلاق در زوجین استان ناشی از عدم موفقیت در برقراری ارتباط با یکدیگر بوده است.
وی با بیان اینکه طلاق به چهار دسته تواففی، غیرتوافقی، مصلحتی و عاطفی دسته بندی می شود ادامه داد: بر اساس این مطالعات، نگرش بانوان در چهار منطقه قم نسبت به موضوع طلاق مثبت بوده است که باید در این زمینه مطالعات تخصصی بیشتری صورت گیرد.
وی بخش غالب ازدواج ها در قم را سنتی دانست و گفت: فاصله گرفتن از برنامه های مسجد محوری به عنوان یک آسیب شناسایی شده که در این رابطه «طرح مصلحین» در استان اجرایی شد.
کاویانی، طرح مصلحین را موفق دانست و اظهار داشت: با اجرای این طرح، یک مصلح موفق شد ۲۵ زوج درخواست کننده طلاق را از تصمیم خود منصرف کند و امروز در قالب این طرح ۳۰۰ روحانی مشغول به فعالیت هستند.

در ادامه بخوانید:  ماه گرفتگی جزئی بامداد چهارشنبه در قم قابل مشاهده است - |

** عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه نیز در این جلسه گفت: پنج الگوی خانواده پست مدرن، تجدد گرا، در حال گذار، سنتی و ایرانی اسلامی به عنوان الگوهای خانواده های استان مورد مطالعه قرار گرفته و شاخص ها و متغیرهای آنها نیز تعیین شده است.
علی صفا با بیان اینکه خانواده در حال گذار از جمله الگوهایی است که بیشترین آسیب های اجتماعی را در پی داشته است افزود: فضای جامعه به سمت مدرن شدن در حال تغییر است و در این فضای گفتمانی، هیچ الگویی به جوانان و خانواده ها معرفی نشده است.
وی خانواده ایرانی اسلامی را الگویی مناسب برای گفتمان پست مدرن و تجدد گرا در خانواده ها دانست و گفت: الگوی خانواده ایران اسلامی، به عنوان الگویی دین محور که به تمام ابعاد زندگی توجه شده است، باید شاخصه های آن تعیین و در جامعه ترویج داده شود.
این پژوهشگر دانشگاهی با اشاره به مطالعات صورت گرفته پیرامون موضوع طلاق در استان گفت: اخلاق نامناسب معاشرتی، مشکلات روابط زناشویی، ناآگاهی در مواجهه با مسائل زندگی مشترک، بی توجهی به نیازهای عاطفی زوجین، اعتیاد، عدم حمایت خانواده ها، ازدواج اجباری، بیکاری، فقر، داشتن روابط نامشروع و ناباروری از جمله مهمترین عوامل طلاق در قم بوده است.
وی گفت: مشکل طلاق با راهکارهای دولتی حل نمی شود بلکه باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در این زمینه استفاده شود.

در ادامه بخوانید:  حادثه رانندگی در قم جان پدر و پسر را گرفت

** دبیر سمن افق اندیشه قم نیز در این جلسه با اشاره به ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ابلاغی رهبر معظم انقلاب گفت: طرحی با عنوان تبیین نقش جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی توسط این سازمان مردم نهاد تبیین که تولیدهای صوتی و تصویری در قالب های مختلف در بستر فضای مجازی منتشر شده است.
حجت الاسلام جواد صالحی با بیان اینکه تمام اعضای سمن افق اندیشه، طلاب علوم دینی هستند اظهار داشت: برگزاری کارگاه هایی با موضوع بیانیه گام دوم و آشنایی جوانان با این بیانیه از جمله اقدام های این سمن برای تبیین آن است.
وی ادامه داد: سمن افق اندیشه در پنج سال فعالیت خود، بیش از ۱۰۰ طرح اجرا کرده است که یکی از این طرح ها با عنوان طرح ایران معاصر به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اجرایی که بر اساس این طرح یک هزار و ۵۰۰ محتوای صوتی و تصویری در این زمینه تولید و منتشر شد.

منبع

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب