۱۸:۳۲  -  ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
۸۸
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

۱۰ درصد نوجوانان قمی به چاقی مبتلا هستند/ به خروجی ایده آل در زمینه کاهش مصرف قلیان بین دانش آموزان نرسیدیم

نصر قم |رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۱۰ درصد نوجوانان شهر قم به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند که این امر زمینه ساز به وجود آمدن کبد چرب است و به موازات آن پیوند کبد را در پی خواهد داشت در حالی که کبد چرب را می توان با دارو در مراحل اولیه با کمترین هزینه درمان کرد.

۱۰ درصد نوجوانان قمی به چاقی مبتلا هستند/ به خروجی ایده آل در زمینه کاهش مصرف قلیان بین دانش آموزان نرسیدیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به هفته سلامت و شعار « مراقبت های بهداشتی اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» گفت: رویکرد اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارائه خدمات سلامت به همه مردم و به صورت دسترسی عادلانه است که باید با محوریت مشارکت اجتماعی انجام گیرد.

او در خصوص عناوین روزهای هفته سلامت گفت: دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش رکن سلامت، مشارکت اجتماعی و سلامت و نقش مقوله های اجتماعی موثر در سلامت، مراقبت های اولیه بهداشتی و سلامت روان، سلامت در حوادث و بحران ها، سبک زندگی سلامت محور، و سلامت جمعیت و خانواده عناوین روزهای هفته سلامت می باشد.

ایرانی خواه در زمینه فعالیت های هفته سلامت در قم خاطرنشان کرد: پایش سلامت شهروندان در نماز جمعه این هفته، تاسیس دو مرکز بهداشت در شهرک امام حسن و روستای جنداب، همایش خانوادگی در منطقه دستجرد در روز جمعه هفته جاری، همایش خانوادگی در سطح شهر قم با همکاری شهرداری، همچنین برگزاری همایش ها و برنامه هایی آموزشی در مدارس از جمله فعالیت های ما در هفته سلامت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه کشور ما از نظر سوانح و حوادث در وضعیت مطلوبی نیست تصریح کرد: در جهت کاهش میزان سوانح بخصوص داخل شهری در استان قم سند جامعی با مطالعات پژوهشی تنظیم و در جلسه بعدی شورای اداری استان تصویب و مراحل اجرایی عملیاتی خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  جدیت در دفاع از فرهنگ اسلامی راه پیروزی بر آمریکا است

او سبک زندگی سالم را مهمترین بحث در حوزه سلامت خواند و افزود: تغییر الگوی زندگی محور مهمی است که در جهت عملیاتی شدن آن برنامه هایی در جهت ارتقاء دانش و آگاهی مردم پیش بینی و برنامه ریزی شده است.

ایرانی خواه در خصوص خدمات ارائه شده در نیمه شعبان توسط دانشگاه علوم پزشکی گفت: در بخش امداد و درمان با همکاری هلال احمر خدمات شایسته ای از جمله احداث بیمارستان سیار و درمان ۱۶۰ بیمار اورژانسی انجام شد و فقط ۶ نفر به دلیل نیاز به خدمات بیشتر به بیمارستان اعزام شدند. همچنین یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در اطراف مسجد جمکران مستقر بود.

او در خصوص نقش دانشگاه علوم پزشکی در بحران های اخیر در استان های کشور گفت: دانشگاه علوم پزشکی قم معین سه استان مهم لرستان، خوزستان و همدان بود همچنین یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به خوزستان فرستاده شد همچنین دندانپزشکان به صورت خود جوش در قالب اکیپ دانشجویی در استان همدان مشغول به فعالیت بودند و خدمات ارائه دادند.

مشاور وزیر بهداشت، مراقبت های اولیه بهداشتی را امری مهم و محوری در هفته سلامت دانست و ادامه داد: مراقبت های بهداشتی اولیه باید به عنوان فرهنگ غالب در جامعه تبیین شود زیرا نیمی از مردم جهان از خدمات اولیه بهداشتی بی نصیب هستند اما کشور ما در بسیاری از شاخص های زیرساختی در راس بعضی از کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی است.

در ادامه بخوانید:  ارائه خدمات مشاوره تلفنی رایگان به ۲۲ هزار نفر

ایرانی خواه با بیان اینکه یک سوم افراد بالای ۴۰ سال از فشار بالا رنج می برند بیان داشت: این تعداد افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند زیرا علائم آن بسیار کم است و بیماری فشار، دیابت، سکته های قلبی و مغزی بیشترین دلایل در علت فوت افراد می باشد.

او ادامه داد: ۱۰ درصد افراد جامعه ما به دیابت مبتلا هستند که پیشگیری و درمان در سطوح اولیه می تواند در کنترل آن موثر باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: ۱۰ درصد نوجوانان شهر قم به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند که این امر زمینه ساز به وجود آمدن کبد چرب است و به موازات آن پیوند کبد را در پی خواهد داشت در حالی که کبد چرب را می توان با دارو در مراحل اولیه با کمترین هزینه درمان کرد.

ایرانی خواه با اشاره به اینکه برای ۹۵ درصد مردم قم پرونده سلامت تشکیل شده است بیان کرد: تشکیل پرونده سلامت فقط به عنوان پایه گذاری است و مردم باید در امر نظام ارجاع فعال تر شوند و اهمیت این امر برای مردم تبیین شود، زیرا نظام ارجاع یعنی فرد بیمار در مرحله اول به مراکز بهداشتی جهت اقدامات اولیه مراجعه کند و در صورت صلاحدید به پزشک عمومی و یا متخصص ارجاع داده شود. همچنین نظام ارجاع به منظور دسترسی مردم به صورت عادلانه و بدون هزینه است.

در ادامه بخوانید:  تدابیر اقتصادی برای بازگشت ثبات به بازارها/ راز مهار تورم

او در خصوص توریست درمانی گفت: بیمارستان فرقانی قم اولین بیمارستانی است که دارای مجوز بین المللی است البته بیمارستان هزار تختخوابی فوق تخصصی با محوریت توریست درمانی در استان قم رقم خواهد خورد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در خصوص گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف سیگار و قلیان و نقش آن در سلامت جامعه و فرد تاکید کرد: در این مقوله در نقطه آغازین هستیم و لازم است به آن توجه ویژه شود. آموزش و پرورش، نهادهای مذهبی و دینی، دانشگاه علوم پزشکی، مجامع سلامت استان به ریاست استاندار و کلیه نهاد ها باید در این زمینه فعال باشند زیرا هنوز به خروجی ایده آل در زمینه کاهش مصرف قلیان در بین دانش آموزان نرسیدیم و بحث اجتماعی شدن سلامت همگانی باید نهادینه شود.

منبع

نظر دهید

  • پیشنهاد شده

  • نصر قم

    اینستاگرام نصر قم
    اخبار قم
  • آخرین مطالب متن

    آخرین مطالب